Jak pisałam w poprzednich tekstach, rodzimy rynek nieruchomości budzi emocje wielu rodaków. W takim razie przyjrzyjmy się, jak sprawa wygląda?
Sporo Polaków liczy na obniżkę cen oraz na większą dostępność kredytów hipotecznych. Jednak rekomendacja S powinna ostudzić zapał - od roku 2014 niezbędny do uzyskania kredytu będzie 5% wkład własny. To niby niedużo, ale w dużych miastach (gdzie ceny mieszkań są wysokie) może to być spora kwota. Pytanie - jak zdobyć środki na wkład własny? Nie wszyscy mają możliwość oszczędzania - jeżeli przeciętny Kowalski wynajmuje mieszkanie, to kosztuje ono porównywalnie do kwoty miesięcznej raty kredytu hipotecznego, często więc nie ma z czego odłożyć, lub są to bardzo małe kwoty. Weźmy przykład - 5% z 300 tys. zł to 15 tys. Nie wygląda to przerażająco, ale jeżeli stać cię na odłożenie 500 zł każdego miesiąca, to łatwo policzyć - musisz oszczędzać 2,5 roku. A wtedy... wkład własny wymagany przez bank wzrośnie do 10%. W zasadzie można liczyć na to, że ceny spadną i się "wyrówna". A jaka alternatywa dla oszczędzania? Pozostaje pożyczka od rodziny, lub... banku. Można tez poszukać dodatkowej pracy, lub kupić mieszkanie taniej.
W takim razie czy rekomendacja S jest w ogóle potrzebna? KNF uznał, że tak. A jeżeli spojrzymy na statystyki licytacji komorniczych, to wychodzi, że naprawdę ma to swoje uzasadnienie.
mieszkania łódź
Na ten temat napisali także na mieszkania sprzedaż łódź
Wpis inspirowany jest również mieszkania sprzedaż łódź
Warto rzucić okiem także na mieszkania łódź
Na ten temat napisali także na mieszkania łódź sprzedaż
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz