Rodzaje sztukaterii
Sztukaterie dzieli na zewnętrzne i wewnętrzne. Bonie, gzymsy, wszelkie gipsowe zdobienia na elewacjach i fasadach, narożniki, itd - to rodzaje sztukaterii zewnętrznej. Można się tutaj spierać o kwestie estetyczne, jednak np. przy odnawianiu starych budynków to sa bardzo ważne detale architektoniczne.
Do wnętrz stosujemy obecnie najczęściej sztukaterie styropianowe, takie jak rozety, listwy przysufitowe, zdobienia na ścianach, przy drzwiach i oknach. Tak samo, jak przy sztukateriach zewnętrznych, trudno sobie wyobrazić no. wnętrze pałacu bez tych elementów.
Wybór sztukaterii
Zanim kupimy sztukaterię, warto wiedzieć jakie mamy oczekiwania względem na przykład trwałości. Przy elementach na elewacji warto zadać sobie pytanie - jak to będzie się prezentowało za kilka lat, kiedy zmieni się moda? Czy łatwo będzie przemalować te elementy dekoracyjne, lub zdjąć jeśli nam się znudzą? W przypadku wnętrz to jeszcze istotniejsza sprawa. Przede wszystkim sztukaterii mówimy NIE jeśli pomieszczenie jest niskie, naprawdę w bloku z wielkiej płyty lub w nowoczesnych apartamentowcach takie rozwiązanie dekoracyjne jest dość kuriozalne. Przy starszych budynkach, wysokich sufitach - to dobry pomysł. Ciekawie sztukaterie mogą się prezentować chociażby w loftach, jednak w tym wypadku wymaga to ogromnego wyczucia - style trzeba umieć łączyć.
O materiałach
Oprócz miejsca zastosowania, można podzielić sztukaterię wg. typu materiału, z którego jest zrobiona. Obecnie najczęściej jest to gips lub styropian. Gips jest cięższy, trudniejszy w późniejszej obróbce i droższy. Najczęściej stosowany jest na zewnętrznych elementach. Styropian jest lekki, może być bardzo twardy i odporny mechanicznie, łatwo go przykleić i malować. Takie sztukaterie są sporo tańsze, a wcale nie muszą wyglądać tandetnie, zwłaszcza na sufitach. Co prawda, jeżeli zależy nam na odtworzeniu oryginalnych sztukaterii, to zdecydowanie powinniśmy wybrać gips, jednak liczmy się ze znacznie większym kosztem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz